Nietolerancja pokarmowa najmłodszych – Jak zadbać o dietę malucha?

Nietolerancja pokarmowa najmłodszych – Jak zadbać o dietę malucha?

Nietolerancje pokarmowe to problem, który dotyczy coraz większej liczby dzieci, w tym także tych najmłodszych. Ich przyczyny nie są do końca znane, a zachorowania dotyczą także dzieci, których rodzice nie są alergikami. W przypadku zdiagnozowaniu nietolerancji u malucha należy poświęcić większą uwagę jego jadłospisowi i diecie.

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Na początku należy rozróżnić pomiędzy nietolerancją pokarmową a alergią u dzieci, które bywają często mylone. Objawy alergii pokarmowej pojawiają się natychmiast po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości danego składnika – może być to wysypka, świszczący oddech a nawet wstrząs anafilaktyczny. Najczęstsze alergeny to jajka, orzechy, ryby, mleko, pszenica oraz wybrane warzywa i owoce. Z kolei nietolerancja pokarmowa objawia się stopniowo. Dolegliwości mogą pojawić się nawet kilkanaście godzin po posiłku lub po spożyciu większej ilości pokarmu, a sam przebieg nie jest groźny dla dziecka. U dzieci nietolerancja pokarmowa jest najczęściej wywoływana przez laktozę, substancję słodzące, zboża i rośliny strączkowe.

Nietolerancje pokarmowe u dzieci – jak je rozpoznać?

Wśród najczęstszych objawów nietolerancji pokarmowej, jakie obserwujemy u najmłodszych, należy wymienić:

  • wysypkę skóry
  • świąd skóry
  • bóle brzucha
  • biegunki
  • wymioty
  • wzdęcia

Jeśli te objawy występują u dziecka z nasiloną częstotliwością, w celu diagnozy warto wybrać się do lekarza specjalisty, alergologa lub dietetyka, w celu wykonania badań, które pozwolą na wdrożenie odpowiedniej diety.

Dieta dzieci z nietolerancją pokarmową

Leczenie nietolerancji pokarmowej opiera się głównie na eliminacji z diety dziecka produktów i składników, które wywołują u dziecka niepożądane objawy i powodują dyskomfort. W zależności od objawów i ich nasilenia można zalecić także ograniczenie spożywania danego pokarmu lub podawanie do dziecku dopiero po odpowiednim przetworzeniu. Posiłki dla dzieci z nietolerancją powinny różnić się od standardowej diety malucha, dlatego w przypadku dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli, ważne, aby zgłosić indywidualne potrzeby żywnościowe placówce, która z kolei informuje firmę cateringową.

Catering dietetyczny dla dzieci z nietolerancją pokarmową

Z uwagi na to, że coraz więcej maluszków boryka się z problemami związanymi z nietolerancją pokarmową, coraz więcej firm przygotowuje również posiłki dla dzieci, które są na przykład na diecie bezglutenowej czy bez laktozy. Catering dla przedszkoli i żłobków jest wówczas przygotowywany przez dietetyka, który czuwa nad tym, aby w każdym z dań znalazły się wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju najmłodszych dzieci.

Wygodnym rozwiązaniem dla jest dieta pudełkowa dla dziecka, która poza tym, że jest dostosowana do indywidualnych potrzeb malucha, zawiera także odpowiednio zbilansowane posiłki pod kątem kalorii, mikro- oraz makroskładników. Dieta na zamówienie pozwoli Ci zadbać o to, by posiłki dla malucha były przygotowane pod czujnym okiem profesjonalistów z dziedziny żywienia dzieci. W przypadku dzieci z nietolerancją pokarmową jest o tyle pomocne, że możesz zamówić dietę eliminacyjną, dzięki czemu masz pewność, że dziecko będzie jadło nie tylko smacznie, ale i zdrowo.