Jak przekonać dziecko do jedzenia zdrowej żywności?

Jak przekonać dziecko do jedzenia zdrowej żywności?

Każdy z nas pamięta chociaż jeden ohydny smak z dzieciństwa. Dla jednych jest to brukselka, dla innych czosnek, a jeszcze inni wzdrygają się na samą myśl o pomidorze. Wspomnienia są jeszcze gorsze, jeśli byliśmy zmuszani do jedzenia znienawidzonych produktów. Nasi rodzice prawdopodobnie chcieli dla nas dobrze, tak samo jak my teraz troszczymy się o swoje pociechy. Niekoniecznie jednak wychodziło to tak, jakby sobie tego życzyli. Jak prawidłowo rozmawiać z dzieckiem o jedzeniu?

Przede wszystkim pytaj o powody

Jeśli dziecko nie chce jeść zdrowej żywności, prawdopodobnie ma ku temu jakiś powód. Zamiast silić się na magiczne sztuczki, najlepiej zapytać malucha o źródło takiej decyzji. Zazwyczaj usłyszymy: „Bo mi nie smakuje brukselka/szparagi/itd.”. Warto wówczas wymienić niechciany składnik na inny o podobnym profilu. Produkty, których dziecko nie chce jeść, można także przemycić w większych posiłkach lub zupach krem. Co jednak zrobić, jeśli pociecha nie chce zjeść całego dania? Część rodziców nieradzących sobie ze sprostaniem wymaganiom malucha, decyduje się na catering dietetyczny dla dzieci. Posiłki przygotowane przez dietetyków zazwyczaj są nie tylko smaczne, ale także piękne wizualnie. Okazuje się bowiem, że wygląd jedzenia pełni bardzo istotną funkcję. Część pociech na pytanie o powód marudzenia przy jedzeniu, mówi, że danie źle wygląda.

Sposoby na upiększenie jedzenia

Co zrobić, jeśli usłyszymy od dziecka, że nie chce zjeść posiłku, ponieważ źle wygląda? Zwrócić większą uwagę na sposób podania dania! Nawet dorośli bardziej doceniają jedzenie o ciekawym kształcie lub kolorze. Czasami wystarczy ułożyć z warzyw uśmiechniętą minkę, aby maluch zajadał się nimi z apetytem. Innym razem jajko sadzone w kształcie ulubionego bohatera wzbudzi ciekawość w maluchu. To sprawi, że zapomni on o tym, że zaledwie wczoraj nienawidził żółtka. Co jeszcze można zrobić, aby jedzenie wyglądało piękniej niż zazwyczaj? Świetnie sprawdza się:

  • układanie jedzenia kolorami, np. czerwona papryka koło pomidora, zielony ogórek koło sałaty;
  • polewanie posiłków, np. sosem w symetryczne wzory;
  • wykrawanie warzyw w ciekawe formy.

Warto podkreślić, że na każde dziecko zadziała coś innego. Jeśli chcemy więc przekonać je do jedzenia zdrowej żywności, przede wszystkim trzeba eksperymentować.

Rozmowa z dzieckiem, czyli ustalamy zasady

Co może przekonać dziecko do zdrowego posiłku, który jeszcze kilka minut był niejadalny? Nagroda! Umówmy się z maluchem, że po obiedzie dostanie cukierka lub swoją ulubioną grę. Większość pociech z chęcią przystanie na te propozycję. Innym sposobem na przekonanie pociechy do zdrowej żywności jest dieta pudełkowa dla dziecka. Jeśli maluch nie chce jeść posiłków przyrządzonych przez rodziców, pozwólmy mu samodzielnie wybrać menu. Część firm cateringowych pozwala na takie modyfikacje, dzięki czemu mały człowiek może wyselekcjonować to, co będzie miał ochotę jeść przez najbliższy tydzień. Pamiętajmy jednak, aby zawsze trzymać się ustaleń. I wymagać tego od swojego dziecka.