Diety eliminacyjne dla dzieci - Catering dietetyczny dla dzieci na specjalnej diecie

Diety eliminacyjne dla dzieci - Catering dietetyczny dla dzieci na specjalnej diecie

Idealną sytuacją dla każdego rodzica jest fakt, że jego pociecha nie ma żadnych alergii pokarmowych i bez żadnego problemu może zjadać wszystkie produkty spożywcze. Wtedy podopieczny korzysta z diety standard a rodzic takiego dziecka może spokojnie oddać się swoim codziennym obowiązkom zawodowym bez nieustannych myśli: “Czy z moim dzieckiem jest wszystko ok?” Dzisiejsze żłobki oferują Catering dietetyczny dla dzieci przebywających w takiej placówce uwzględniający wszystkie wykluczenia pokarmowe powodujące problemy zdrowotne.

Jak rozpoznać alergię u dziecka? - Objawy alergii u Dzieci

Nieświadome błędy dietetyczne przed zdiagnozowaniem u dziecka alergii pokarmowej mogą zdarzyć się wszędzie: czy to w domu czy w żłobku. Objawy alergii u dzieci, które sa odpowiedzią organizmu na zjedzony pokarm mogą pojawić się po pewnym okresie czasowym, np. po kilku godzinach lub nawet na drugi dzień. Najbardziej znane badania oceniające czy dziecko posiada alergię czy nie są testy alergiczne. Rozpoznanie objawów alergii u Dzieci wymaga też nierzadko tzw. próby prowokacji. Polega ona tym, że włączony jest do diety dziecka w niewielkiej ilości produkt, który wcześniej został wykluczony. Następnie przeprowadza się rodzaj obserwacji organizmu dziecku w celu wykrycia reakcji niepożądanej. Należy pamiętać o tym, że alergią nie da się zarazić a bardzo dużo Dzieci, u których stwierdzono objawy alergii już na bardzo wczesnym etapie życia, wyrasta z niej ok. 5 roku życia. 

Dietę eliminacyjną u Dzieci stosuje się tylko w przypadku, kiedy alergia jest potwierdzona, natomiast potwierdzenie to powinno być zdobyte u odpowiedniego lekarza.

Dieta bezmleczna dla Dziecka- czyli jaka?

Dieta bezmleczna dla Dziecka wprowadzona jest do jadłospisu w przypadku Dzieci mających alergię na białka mleka krowiego. Można je zastąpić preparatami mlekozastępczymi, a w jadłospisie nie powinny znajdować się produkty takie jak: jogurty, masło, śmietana czy sery. Jeżeli chodzi o masło, zastępuje się je margaryną bezmleczną. Dzieciom źle reagującym na preparaty mlekozastępcze, podaje się preparaty elementarne, czyli oparte na mieszaninie wolnych aminokwasów. Porównując preparaty mlekozastępcze pod względem zawartości energii i składników odżywczych można postawić znak równości pomiędzy mlekiem modyfikowanym, które podaje się zdrowym niemowlętom. Ważna informacja dotycząca wyżej wymienionych preparatów jest taka, że nie można ich gotować. Należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Dziecko na diecie bezglutenowej

W diecie bezglutenowej szczególną uwagę zwraca się na posiłki gotowane na bazie produktów zbożowych/mącznych. Takie produkty jak pieczywo, makarony, mąka zastępuje się odpowiednikami bezglutenowymi, które na opakowaniu najczęściej mają przekreśloną ikonę kłosa. Dla dziecka, które choruje na celiakię nawet najmniejsza ilość glutenu może być opłakana w skutkach, choć zdarza się, że reakcja organizmu na ten typ produktów nie pojawia się bezpośrednio po spożyciu szkodliwego pokarmu. 

Dieta z wykluczeniem jaj kurzych

Alergia na białka jaja jest jedną z najczęściej występujących alergii na pokarm zarówno u Dzieci jak i dorosłych. Dotyczy to nie tylko jaj kurzych ale również kaczych, indyczych czy przepiórczych. Leczenie polega na wykluczeniu z diety białka jaja lub czasem nawet całego jaja. Zdarza się też, że u niektórych Dzieci z zaleconą dietą bezjajeczną, wskazane jest wyeliminowanie mięsa drobiowego. W diecie bezjajecznej wykorzystuje się przede wszystkim produkty bogate w żelazo. Jeżeli chodzi o mięso, będzie to: mięso z królika, jagnięcina czy cielęcina. W przypadku warzyw i owoców również ważne jest uwzględnienie takich produktów jak: buraki, fasola szparagowa, natka pietruszki, brokuły czy morele i brzoskwinie. Warto pamiętać też, że przyswajalność żelaza zwiększa się wraz z obecnością produktów z dużą zawartością witaminy C. Do przygotowania potraw niezbędne są oleje, które są idealnym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy n-3 i n-6 oraz witaminy E. Można korzystać między innymi z: oliwy z oliwek, oleju winogronowego, rzepakowego czy sojowego.

Należy pamiętać, że posiłki dla Dzieci na diecie eliminacyjnej powinny być podobne pod kątem wizualnym do tych, które spożywają Dzieci zdrowe w celu uniknięcia poczucia odrzucenia od grupy rówieśniczej i poczucia, że jest coś nie tak z danym dzieckiem. Nauczenie dziecka odpowiedniej postawy względem spożywania posiłków jest procesem bardzo długim i czasami ogromnie trudnym, ale nagrodą może być w przyszłości mały smakosz i osoba kochająca różnorodność menu co z pewnością przełoży się również na zdrową relację z jedzeniem i ogólny stan zdrowia. A o to chyba warto walczyć drogi rodzicu!

Sprawdź: